Välkommen! Här hittar du just nu 612 Kalasfixare som kan hjälpa dig med kalaset. 104 lekar och 23 teman för barnkalas.

Pictionary med Lego

Få lagkompisarna att gissa vad du bygger



Förberedelser

Förbered bilder eller ord som barnen förstår och relativt enkelt kan bygga. Exempel: Ambulans, äppelträd, geting, hotell, bok, orm, vattenskidor, telefon etc.

Varje lag ska ha samma bild, så gör lika många kort med bild/ord som ni tänker ha lag. Gör så många kort att antalet är jämnt delbart med hur många som är i laget. På så sätt får alla i laget bygga lika många gånger. 2-3 varv kan nog vara lagom. Färre varv ju yngre barn det handlar om.

Spela så här

Häll ut allt lego och fördela det till lagen. Spelledaren utser den i varje lag som ska börja. De personerna får varsitt kort och ska nu titta på kortet och sen börja bygga något så de övriga i laget förstår vad som står på lappen.

Första lag att komma på det vinner ett poäng. Sen går turen till nästa lagmedlem. osv till alla korten är slut.

När alla korten är slut räknar man ihop vilket lag som fick flest poäng.






(visas ej)

För att vi skall slippa få in skräpkommentarer och spam av olika slag
från 'robotar' på Internet måste du skriva in en kontrollkod nedan
« skriv talet åttiofyra med siffror i fältet här


Lekar > Pictionary med Lego